Tisztítókúra: miért érdemes és ajánlott elvégezni?

Tisztítókúra: miért érdemes és ajánlott elvégezni?

A folyamatosan lerakódó salakanyagok és mérgek csökkentik az emésztőrendszer teljesítőképességét, ami számos kellemetlen tünethez, sőt, betegségekhez vezethet. Megelőzhetjük a problémák kialakulását az egészséges életmód részeként a tisztítókúra rendszeres elvégzésével, nem mindegy azonban, hogyan fogunk hozzá. Elmondjuk, mit kell tudni a test méregtelenítéséről és tisztításáról.

Ha a máj megfelelően működik, megnövekszik az energiaszint, de ha túl sok toxint bont le, akkor a szervezet működése lelassul. A tárolt méreganyagok eltávolításával, energiával és frissességgel telinek érezhetjük magunkat. A tisztítókúra olyan egészségügyi probléma leküzdésére alkalmas, mint az állandó fejfájás. Azon túl, hogy teljesen tehermentesít, támogatja a súlyvesztést, ezért mindenképpen ajánlott fontolóra venni.

Tényleg szükségem van rá?

Az emésztőrendszer, a nyirokrendszer, a máj, a vesék és a bőr felelős a méreganyagok kiválasztásáért, hogy azok a vizelettel, széklettel vagy izzadsággal távozzanak. Azonban a kiválasztószervek nem feltétlenül képesek megküzdeni a szervezetünkben felgyülemlett toxinokkal és káros mikroorganizmusokkal, aminek eredménye a gyenge immunrendszer. Ha az immunrendszerünk gyenge, számos fertőzésnek és betegségnek tesszük ki magunkat. Belsőnk tisztántartása tehát elengedhetetlen az egészségünk, sőt, a jó megjelenésünk érdekében. A módszer egészségmegőrző hatással bír, tehát cselekedjünk! A tudatos életet élő emberek már rendszeresen alkalmazzák a kúrát, jótékony hatásai miatt.

Honnan lehetünk biztosak abban, hogy elvégzendő?

Az általunk fogyasztott tartósítószerekkel és adalékanyagokkal teli élelmiszerek, illetve a napi szinten használt, vegyi anyagokat tartalmazó szépségápolási termékek befolyásolhatják emésztőrendszerünk egészségét. A nem megfelelő táplálkozás miatt salakanyagok rakódnak le a vastagbél falán, generálva a puffadást és a székrekedést.

Évente 3-4 alkalommal azért is érdemes a kúra elvégzése, ha nincsenek egészségügyi panaszaink, hiszen ezzel megelőzhetjük a tünetek jelentkezését. Annál is inkább, mivel az egészségtelen életmód részeként a mérgek és salakanyagok nem egyik pillanatról a másikra rakódnak le, ahogyan negatív hatásaik sem azonnal jelentkeznek. Elképzelhető, hogy már felhalmozódtak a szervezetünkben, ám következményeit még nem érezzük. Könnyedén tehetünk ellene, ha alkalmanként tisztítókúrát végzünk

Akkor, ha nem ismert betegség, szervi elváltozás a kiváltó ok, mindenképpen ajánlott az elvégzése az olyan panaszok esetén, mint:

  • Gyakori puffadás
  • Krónikus székrekedés
  • Visszatérő hasmenés
  • Székrekedés és hasmenés váltakozása
  • Fokozott gázképződés
  • Pattanásos bőr
  • Bélgörcsök
  • Krónikus hasfájás
  • Ok nélküli fáradtságérzés
  • Álmatlanság
  • Levertség
  • Rossz lehelet
  • Visszatérő fertőzéses betegségek
  • Menstruációs problémák
  • Mentális zavartság
  • Allergia

Ezeket a panaszokat, diszfunkciókat a tisztítókúra jó eséllyel megszünteti, vagy legalábbis enyhíti azzal, hogy megszabadítja testünket a belső szerveket károsító, és a működésüket akadályozó mérgektől, továbbá a letapadt salakanyagoktól.

Mit várhatunk tőle?

Az emésztés önmagában elég sok energiát igényel, és ha nem működik megfelelően, az jelentősen befolyásolhatja a hangulatunkat. Sokan szenvednek például  krónikus fáradtság, hasfájás, székrekedés, puffadás vagy éppen a visszatérő hasmenés miatt, pedig ezek a tünetek az esetek jelentős részében megszüntethetőek lennének egy kúra keretein belül. A panaszokat ugyanis jó eséllyel a szervezetünkben felhalmozódó mérgek és salakanyagok okozzák, de ha eltávolítjuk, sokkal jobban fogjuk érezni magunkat. Ráadásul a hatására a bélflóra is könnyebben regenerálódik, ami közvetlenül befolyásolja az  immunrendszer állapotát: testünk ellenállóbbá válik a betegségekkel, fertőzésekkel szemben. Ennek oka, hogy az immunrendszer védelmi vonalának mintegy 70 százaléka a vastagbélben található, amikor a káros mikroorganizmusok miatt a bélflóra egyensúlya felborul, ez közvetlenül kihat az immunrendszer működésére.

Elvégzésének hatására javul az egészség és az anyagcsere – ebben a kiegyensúlyozott bélflórának is fontos szerepe van-, jobb lesz az általános közérzetünk, feltöltődünk energiával. Szintén a felszívódást segíti, hogy a tisztítókúra a bélben élő paraziták eltávolítására is alkalmas: ezek az élősködők szinte lecsapnak a legértékesebb tápanyagokra, amiket a test így nem tud hasznosítani. Legalább ennyire veszélyes, hogy a paraziták, a bélrendszerbe jutó káros mikroorganizmusokhoz hasonlóan, az egészségre ártalmas toxinokat is termelnek, ezek eltávolítása miatt indokolt a kúra. A mérgek például jelentősen növelik a daganatok, egész pontosan a kolorektális daganatok, a vastagbélrák és a végbélrák kockázatát, ha nem teszünk ez ellen, az annyit jelent, hogy jó eséllyel ágyazunk meg jelen betegségeknek. Ezt egy lengyel kutatás kimutatta, amely szerint a hasmenést is okozó Cryptosporidium parazita jelenléte összefüggésbe hozható a kolorektális rákok kialakulásával.

Fogyasztó hatás

A megfelelően elvégzett kúra segítségével a felesleges kilók egy részétől is megszabadulhatunk. Ennek több oka van, a tisztítókúra ugyanis a szervezet vízháztartásának helyreállításával kihajtja a felesleges vizet, eltávolítja a bélrendszerben pangó – sok esetben akár 2-3 kiló – salakanyagot, emellett az anyagcserénk javításával, elősegíti a lerakódott zsírok lebontását. Ezáltal a diéta mellett a lapos has eléréséhez, és kialakulásának megelőzéséhez is hozzájárul.

Javítja a mentális egészséget

Egy német kutatás szerint a stressz hatására felszabaduló kortizol hormon csökkenti a májműködést, ám a tisztítás segíthet szabályozni a kortizolszintet.  A feldolgozott ételek, például a cukor, az alkohol és a koffein hozzájárulnak a mellékvesék kifáradásához, így ezek étrendünkből való eltávolítása támogathatja a regenerációt. Az egészséges mellékvesék segíthetnek jobban megbirkózni a stresszel.

Miként fogjunk neki? Melyik a leghatékonyabb tisztítókúra?

Az ókorban a piócák és az érvágás szolgált a méreganyagok eltávolítására, pontosabban úgy hitték az akkori orvosok, hogy ezek a módszerek segíthetnek. Szerencsére manapság rengeteg módszer közül válogathatunk, ha rászánjuk magunkat a testünk megtisztítására.  Legyen szó citrom- vagy léböjtkúráról, gyógyteákról, esetleg különféle étrend-kiegészítőkről, a maga módján mindegyik segíthet valamilyen szinten. Tartsuk azonban szem előtt, hogy ez egy olyan komplex folyamat, amely magába foglalja a méregtelenítést, illetve a béltisztítást. Tulajdonképpen kéz a kézben járnak. Ha egyszerűbb megoldásra vágyunk, szánjuk rá magunkat a kizárólag természetes összetevőkből álló méregtelenítő és béltisztító kúrák elvégzésére.  Számos méregtelenítő program és méregtelenítő recept létezik, érdemes az egyéni igényektől függően választani. Arról se feledkezzünk meg, hogy bár a szervezetünk megtisztult, a bélflóránk helyreállításához elengedhetetlen a probiotikumok szedése. A probiotikumokat a prebiotikumok táplálják, ezért ezek alkalmazásáról se feledkezzünk meg. Talán a legcélszerűbb a kettőt ötvöző szimbiotikum alkalmazása.

Hogyan támogassuk a módszer hatékonyságát?

Noha az ételek- és életmód megváltoztatása sokat segít a toxinok és bélrendszerben letapadt salakanyag eltávolításában, az elvárt eredményhez szükséges tápanyagokat, és elsősorban a tisztítást végző rostokat ezen a módon csak nagyon nehezen tudnánk megfelelő mennyiségben biztosítani. A megoldás a minőségi és egyszerűen alkalmazható táplálékkiegészítők fogyasztása, melyek tartalmazzák a sikeres tisztítókúrához, valamint a hiányzó tápanyagok pótlásához nélkülözhetetlen valamennyi természetes összetevőt. A módszer hatékonyságát ugyanakkor az egészséges táplálkozás (vagy a megfelelően összeállított diéta), mint például a friss zöldség és friss gyümölcs, a teljes kiőrlésű gabonák, még tovább fokozzák. A könnyen emészthető ételek és a tisztítás során bevitt támogató kiegészítők segítenek eltávolítani a májműködést, illetve az emésztési folyamatot gátló toxinokat. A kúra alatt legjobb, ha kerüljük a tejtermékeket, mivel hajlamosítanak a már meglévő gyulladások felerősítésére. Szintén fontos a rendszeres testmozgás, ami felgyorsítja a méregtelenítési folyamatokat. Arra viszont ügyeljünk, hogy fokozatosan növeljük a terhelést.

Jelentkezhetnek mellékhatások a tisztítókúra idején?

A kúra alatt, a mérgek távozása miatt, tapasztalhatunk ingerültséget, levertséget, fázást, kissé gyengének érezhetjük magunkat, és csökkenhet a teherbíró képességünk. A gázképződés a méregtelenítés nagyon gyakori mellékhatása, mivel a test megpróbál megszabadulni minden toxikus anyagtól bármilyen formában. Készüljünk fel rá, de ne ijedjünk meg tőle, hogy émelygéssel, erősebb izzadással, vagy rossz lehelettel is szembetalálhatjuk magunkat. Mindezek a tünetek átmenetiek!

Források:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17626376/
https://www.sciencedaily.com/releases/2008/09/080909131223.htm