(Psyllium) Napjaink egyik népszerű élelmi rostja. Az utifűben található hatóanyagok kedvező hatást gyakorolnak a májműködésre. A psyllium alkalmazása hatékony segítség hasmenés, gyomorégés, valamint köhögés ellen, és mindezek mellett vértisztító hatásának köszönhetően javítja az általános közérzetet.
(Linum usitatissimum) A lenmag fő hatóanyagai a bél-, gyomorhurut, cukorbaj tüneteit enyhítik. A magot (Lini semen) langyos vízzel leöntve nyákot készítenek, amely bél- és gyomorhurut ellen hatásos. Az lenmagolaj kipréselése után visszamaradó pogácsa gyulladáscsökkentés céljára jól alkalmazható.
A borsmenta levele illóolajat (mentolt, mentont, mentofuránt), cseranyagokat, és flavonoidokat tartalmaz. Emésztés- és étvágyjavító hatása régóta ismert. Alkalmazták továbbá gyomor-, epe-, bélbántalmak ellen. A borsmenta csökkenti a hányingert, bizonyítottan jó szélhajtó, görcsoldó, idegnyugtató, fejfájás-csillapító, fertőtlenítő és vértisztító, továbbá jó hatású a légúti megbetegedések kezelésében is.
A fruktóz, vagy gyümölcscukor a monoszacharidok közé sorolható. A szőlőcukorral ellentétben nem emeli meg a vércukor- és inzulinszintet, így cukorbetegek számára is biztonsággal fogyasztható.
(Foeniculum vulgare) Az édeskömény fűszer és gyógynövény is egyben. A gyógyászatban köhögés elleni, görcsoldó, szélhajtó és étvágyjavító hatását használják. Egyes nőgyógyászati problémák kezelésében is segítség lehet.
(Citrus paradisi) A grapefruit mag kivonat egyedülálló összetétele erős rothadást gátló hatású. E hatását baktériumokon, gombákon, vírusokon és parazitákon vizsgálta több kutató egymástól függetlenül. A grapefruit mag kedvező hatásait az élő szervezetre nagyszámú laboratóriumi vizsgálatok eredménye is bizonyítja. Számos gyomorbetegség kezelésében kiváló segítség.
(Glycyrrhiza glabra) Hólyag-, és vesebetegségekben valamint gyomorfekélyben szenvedőknek ajánlott nyálkaoldó, emésztést serkentő, vizelethajtó, vértisztító és gyulladáscsökkentő hatása miatt. Hatékony segítség fekélyek, különböző izületi gyulladások herpesz vírus fertőzés, májgyulladás és -zsugor ellen, de jeleskedik egyes légzőszervi betegedések tüneteinek enyhítésében is.
A csúszós szilfakéreg egészségügyi előnyei már régóta ismeretesek. A gyógynövényben található poliszacharidok hatékonyan enyhítik a gyomor- és bélrendszeri problémákat. Emellett alkalmazzák gyulladásos megbetegedések, fekély és IBS kezelésére is. Magas vitamin- és tápanyagtartalmának köszönhetően az immunrendszerre is pozitív hatást gyakorol.
Az orvosi ziliz egy széleskörűen felhasználható gyógynövény, melynek leveleit és gyökerét egyaránt alkalmazzák gyógyászati célokra. A gyökér nyálkaanyagot, pektint, illóolajat és flavonoidokat tartalmaz. Segítséget nyújthat a gyulladásos megbetegedések, a köhögés és az emésztőrendszeri problémák enyhítésében is.
Gazdag C-, K-, A- és B-vitamin komplexben, vasban, magnéziumban, foszforban és cinkben. Elősegíti a tápanyagok helyes felszívódását anélkül, hogy károsítaná az emésztőszerveket. Folsav tartalma sejt szinten óvja szervezetünket az öregedéstől.
Az Afrikában őshonos, vitaminokban gazdag Tamarindusz gyümölcs kiemelkedő ásványianyag tartalmának köszönhetően immunerősítő hatással bír. Emellett alkalmas az emésztési- és bélproblémák kezelésére, valamint a gyulladásos folyamatok enyhítésére.
A virágos kőris leveleit, illetve a levelekből készített kivonatokat lehet felhasználni gyógyászati célokra. A fa leveleiben található flavonoidok és mannitol emésztés serkentő, valamint gyulladáscsökkentő hatással bírnak. Gyakran alkalmazzák hashajtásra, köszvényes és reumás panaszokra.
A berkenye magas csersav, polifenol és flavonoid tartalmának köszönhetően rendkívül hatékony gyulladáscsökkentő. A gyógynövényt elsősorban bélbetegségek, fertőzések és magas vérnyomás esetén alkalmazzák. Antioxidánsai védelmet nyújtanak a sejtkárosodás és a magas vérnyomás ellen.
(Carica papaya) A papaya fogyasztása megkönnyebbülést jelenthet a teli gyomornak, ugyanis levele, nedve és gyümölcse is olyan enzimeket tartalmaz, amelyek segítik az emésztési folyamatot. Hatékonyan alkalmazható gyomorfekély ellen is.
A guargumi egy széleskörben alkalmazható, természetes adalékanyag. A közhiedelemmel ellentétben számos előnyös tulajdonsággal bír, többek között elősegíti a bélrendszer megfelelő működését.
(Cucurbitae semen) Féreghajtó hatású kukurbitin tartalma kompromisszumok nélkül száll harcba a bélférgekkel, különösen hatékony a galand férek ellen. A tökmagban található olaj a legértékesebb növényi zsírok közé tartozik, amely jelentősen befolyásolja a szállító folyamatok, enzimreakciók, sejtbéli immunreakciók működését a szervezetben.
(Allium sativum) A fokhagyma gazdag B és C vitaminban, valamint ásványi anyag (bróm, kobalt, jód, magnézium, szilícium és cink) tartalma is jelentős. Fogyasztása fokozza az immunrendszer működésének hatékonyságát. Rendkívüli tulajdonsága az, hogy stabilizálja a vérnyomást, így csökkenti a szívbetegségek kialakulásának veszélyét. Eredményesen használható a bélférgek ellen is.
(Helichrysum Arenarium) Az Eurázsiai kontinensen elterjedt gyógynövényt évezredek óta használják, májvédő, epeműködést támogató, koleszterinszint-csökkentő valamint antimikrobiális, gombaölő és féregűző hatása miatt. Hatóanyagai között a flavonoidok mellett a kvercetin, szaponinok és az arenarin komplexek is megtalálhatók. Görcsoldó hatása miatt emésztési problémákra is ajánlják, gyulladáscsökkentő tulajdonsága miatt pedig főleg kozmetikumokban, külsőleg alkalmazzák.
(Terminalia Chebula) Az Ayurvédikus gyógyítás egyik alapvető gyógynövénye, a tibetiek a gyógyszerek királyának nevezik, mivel kitisztítja a méreganyagokat és elősegíti az egészséges szövetek fejlődését, a szervezet gyógyulását. Szélhajtó, emésztést segítő, vérzéscsillapító és fekélyesedést és krónikus hasmenést csökkentő hatása miatt igen népszerű, de bizonyítottan csökkenti a mellkasi fájdalmakat a vérnyomást és a koleszterinszintet is. Újabban ismét a kutatások középpontjába került erőteljes vírusellenes hatása miatt.
(Emblica Officinalis) Az egyik legszélesebb körben használt gyógynövény, habár a növény egésze gyógyhatású, leginkább jellegzetes gyümölcsét használjuk. Amellett, hogy csökkenti a vércukor- és koleszterinszintet, igen magas a C-vitamin tartalma, antioxidánsai miatt hatása a zöld teával vetekedik. Kiemelkedő vértisztító és érvédő hatással rendelkezik, egyik hatóanyaga, a minoxidil pedig élet-meghosszabbító hatásával hívta fel magára a tudományos élet figyelmét. A hagyományos indiai gyógyászatban többek között torokbetegségek, vérzések valamint bakteriális, vírusos vagy gombás fertőzések kezelésére és megelőzésére használják.
(Ocimum tenuiflorum) Ez az adaptogén gyógynövény igen széles körben használatos, mind belsőleg, mind pedig külsőleg segíti a szervezetet a paraziták elleni harcban. Antibakteriális, antivirális és antifungális hatása mellett a különböző emésztőrendszeri férgek ellen is hatásos, trópusi országokban ezért előszeretettel alkalmazzák fertőzések kezelésére. A gyógynövények királynője, ahogy Indiában nevezik, mindemellett csökkenti mind a fizikai, mind pedig a szellemi eredetű stresszt. Javítja az emésztést és fokozza a teljesítőképességet. A modern kori kutatások ezek mellett számos pozitív tulajdonságát igazolták, többek között a magas vérnyomás, hiperinzulinémia, inzulin rezisztencia, magas koleszterinszint ellen is hatásosnak bizonyult.
(Hyssopus officinalis) A mai herbalisták az izsópot megfázásokra, köhögésekre, hörgőhurutra, szélszorulásra, emésztési zavarokra, menstruáció elősegítésére, valamint epilepsziás rohamok kezelésére ajánlják. Gyomorerősítő, továbbá izzadást csökkentő hatása is van. Az izsóp már az ókorban ismert gyógynövény volt, a Füveskönyv szerint: "nehéz lélegzetvételt gyógyít, gilisztát megöl a gyomorban".
(Foeniculum vulgare) Az édeskömény fűszer és gyógynövény is egyben. A gyógyászatban köhögés elleni, görcsoldó, szélhajtó és étvágyjavító hatását használják. Egyes nőgyógyászati problémák kezelésében is segítség lehet.
(Thymus vulgaris) Közel 4000 éve használatos gyógy- és fűszernövény. Gyógyászatban használatos hatóanyagai elsősorban az illóolaj, valamint cserzőanyagok és flavonoidok. A kakukkfüvet külsőleg sebek fertőtlenítésére, belsőleg pedig emésztési problémák, torokfájás, gégegyulladás, köhögés és idegesség ellen alkalmazzák.
(Inula helenium) Ez a gyógynövény különös sokoldalúsága miatt közkedvelt a herbalisták körében. Étvágytalanság, vesebántalmak, epebántalmak, bélférgek, asztma, valamint magas vérnyomás ellen alkalmazzák. Az illóolaja vizelet- és epehajtók alapanyaga. Elpusztítja a gennykeltő baktériumokat, így a húgyutak fertőtlenítésére is használható. Elősegíti a menstruációt.
(Syzygium aromaticum) Habár leginkább fűszerként ismerjük, a szegfűszeg gyógynövényként is kitűnő tulajdonságokkal bír: gyulladáscsökkentő, baktérium-, vírus- és gombaölő, fájdalomcsillapító, görcsoldó, émelygést csökkentő és emésztést segítő hatásai révén igen széles körben alkalmazható gyógynövény. Kellemes illatú olaját aromaterápiában reumára és ízületi gyulladások kezelésére is használják, de fogfájásra és rossz szájszag ellen is bevethető.
(Salvia officinalis) A zsálya a gyógyászatban jól használható illóolajat, cserzőanyagokat, diterpéneket, és flavonoidokat tartalmaz. Sokféle hatóanyagának köszönhetően a legkülönbözőbb bántalmakra alkalmazható. A zsálya gyulladás- és izzadáscsökkentő hatással rendelkezik. Kivonata öblögető szerként alkalmazható fogínygyulladás, száj- és garatnyálkahártya-gyulladás ellen. A zsálya a légzőszervi megbetegedésekre is az egyik legjobb gyógynövény. Belsőleg történő alkalmazása felfúvódás és emésztési zavarok kezelésére ajánlott.
(Rumex) A növény termésében és a leveleiben főként flavonoidok, a gyökereiben pedig antrakinon-származékok és cserzőanyagok a fő hatóanyagok. A termések és a magvak esetében elsősorban antimikrobiális hatása ismert. A gyökereknek a bennük található hatóanyagok arányától függően az antimikrobiális hatás mellett gyomorerősítő, emésztésjavító, és hashajtó hatásuk is lehet.
Természetes eredetű édesítőszer, amely hatékony a fogszuvasodás ellen, továbbá ismert antibakteriális hatása is.
(Mentha piperita) A borsmenta levele illóolajat (mentolt, mentont, mentofuránt), cseranyagokat, és flavonoidokat tartalmaz. Emésztés- és étvágyjavító hatása régóta ismert. Alkalmazták továbbá gyomor-, epe-, bélbántalmak ellen. A borsmenta csökkenti a hányingert, bizonyítottan jó szélhajtó, görcsoldó, idegnyugtató, fejfájás-csillapító, fertőtlenítő és vértisztító , továbbá jó hatású a légúti megbetegedések kezelésében is. A menstruációs zavarok kezeléséhez is alkalmazzák.
(Melissa officinalis) A citromfű leveleinek hatóanyagai az illóolajok, a cseranyagok, aflavonoidok és a kávésav. Hatóanyagai nyugtató és vírusölő hatással rendelkeznek. A citromfű ideg- és szívnyugtató, és görcsoldó hatású gyógynövény, serkenti az emésztést, és gyakran alkalmazzák fejfájás, álmatlanság, alvászavarok esetén is. Gyomorrontás, gyomorsavtúltengés, hányinger, puffadások idején különösen jó ajánlott citromfüvet alkalmazni. Ismeretes még izzasztó, szélhajtó, epeműködést serkentő hatása is.
(Silybum marianum) A máriatövis a májbetegségeket gyógyító hatásáról ismert. Gyógyító hatása a magjában található szilimarin nevű anyagnak köszönhető, amely fokozza és erősíti a máj működését oly módon, hogy megakadályozza a májban termelődő glutation nevű anyag kiűrülését, amely egy nélkülözhetetlen vegyület szervezet méregtelenítő folyamatához. A máriatövis továbbá antioxidáns hatású a káros szabad gyökök ellen.
(Pimpinella anisum) Emésztést elősegítő, köptető, szélhajtó, felfúvódást csökkentő gyógynövény, célzott hatású egyes nőgyógyászati problémák, illetve férfi problémák ellen.
A szilva gazdag ásványi anyag és vitamin tartalmának köszönhetően hozzájárul az egészség megőrzéséhez. A gyümölcsöt hashajtó hatása miatt gyakran használják a székrekedés kezelésére. Rost- és szorbit tartalma javítja az anyagcserét, a benne található C-vitamin pedig segít a gyulladások és szabadgyökök elleni harcban.
A sóska természetes forrása a foszfornak, vasnak, flavionidoknak, C-vitaminnak és ásványi sóknak. Immunerősítő, vitalizáló hatással bír. Vízhajtó, hozzájárul az ellenállóképesség javításához.
(Cinnamomum verum) A fahéj fogyasztásával a felfúvódás gyorsabban szűnik meg, emellett a fahéj hatékony segítség lehet hányingerre vagy bármilyen más gyomorpanaszra is. Mézzel összekeverve a gyomorfekély megelőzésében is fontos szerepet játszhat, ezért az érintetteknek mindenképpen érdemes kipróbálni.
(Zingiber officinale) Görcsoldó, szélhajtó tulajdonságainak köszönhetően közvetlen hatással van a gyomor- és bélrendszer működésére. A növény hatása gyökerének illóolajában rejlik, amely csökkenti a nyálkahártya irritációját. Gyulladáscsökkentő hatású, amelyet jól lehet használni megfázás és hörghurut esetén. A gyömbér köztudottan jó emésztési zavarok enyhítésére, de émelygésnél, hányingernél is segítségünkre lehet. Jó emésztésserkentő és étvágyjavító hatású.
(Linum usitatissimum) A lenmag fő hatóanyagai a bél-, gyomorhurut, cukorbaj tüneteit enyhítik. A magot (Lini semen) langyos vízzel leöntve nyákot készítenek, amely bél- és gyomorhurut ellen hatásos. Az lenmagolaj kipréselése után visszamaradó pogácsa gyulladáscsökkentés céljára jól alkalmazható.
(Matricaria recutita) A kamillát „mindenre jó“ gyógynövénynek is nevezik. Elsődleges felhasználási területe az emésztőrendszer. Itt hasznosítható legjobban gyulladáscsökkentő, görcsoldó, bélfertőtlenítő hatása. Segít a puffadás, hasmenés, kiütés, gyomorbántalmak és gyomorhurut, továbbá menstruációs zavarok,és egyéb altesti panaszok, valamint álmatlanság, mellékhere-gyulladás, láz, fog- és sebfájás esetén. A kamilla megkönnyíti a székelést, anélkül, hogy meghajtaná az embert.
(Rosa canina) Már az ókori népek is felismerték gyógyító hatását, főként a sorvadásos betegségek ellen. Magas C-vitamin tartalma fokozza a szervezet ellenálló-képességét, a benne található flavonoidok gyulladásgátló és antibiotikus immunerősítő hatást fejtenek ki. Pektintartalma pedig segíti az emésztést.
(Citrus sinensis) A narancs flavonoidokat, vitaminokat és antioxidánsokat tartalmaz. A számos kedvező hatású anyagnak köszönhetően gyulladáscsökkentő, antibiotikus.
A szorbit egy, a gyümölcsökben, főként a szilvában található természetes cukorpótló. Energiatartalma alacsonyabb, mint a cukoré, továbbá cukorbetegek számára is biztonsággal fogyasztható. Cukor helyettesítőként fogyasztása nem okoz fogszuvasodást.
Az eritrit egy természetes cukoralkohol. Kalóriatartalma jelentősen alacsonyabb a cukorénál, így diéták és fogyókúrák népszerű kiegészítője. Kémiai felépítésének köszönhetően a szervezet nem bontja le, így nincsenek káros metabolikus hatásai, a túlzott cukorfogyasztással ellentétben. Nem okoz emésztési problémákat, nincs negatív hatással a vércukor- és inzulinszintre.