
Májzsugor, a rettegett diagnózis | Mi történik a májcirrózisos beteggel?
A máj több száz létfontosságú funkciót lát el, és nélkülözhetetlen az életben maradáshoz. Hihetetlenül ellenálló szerv, és egy bizonyos szintig képes regenerálni önmagát. Hosszú távú károsodását azonban nem tudja ellensúlyozni a szervezet, és az ennek következtében kialakult májzsugor végül májelégtelenséghez vezethet.
A májzsugor (cirrózis, cirrhosis) a májbetegség szövődménye, amely a májsejtek pusztulásával és a máj visszafordíthatatlan hegesedésével jár. Néha végstádiumú májbetegségnek nevezik, mert a májat befolyásoló állapotok, például a májgyulladás egyes szakaszai után következik be. Jelenleg nem gyógyítható, léteznek azonban módszerek a tünetek és az esetleges szövődmények kezelésére, illetve a progresszió lassítására.
A máj tárolja a glikogént, egy olyan „üzemanyagot”, amelyből a szervezet energiát nyer. Epét termel, ami segít megemészteni a zsírokat, és olyan anyagokat állít elő, amelyek a véralvadásért és a sérült szövetek helyreállításáért felelősek. Kiszűri az alkoholt, a méreganyagokat vagy gyógyszereket a vérből, sőt, szerepet vállal a fertőzések elleni küzdelemben. Ha csak ezt a néhány funkcióját vesszük számba is egyértelmű, hogy aki kockára teszi a mája egészségét, az kitárja a kaput egy sor betegség előtt. Szerencsére a máj nagyon ellenálló és csodálatra méltó. Akkor is működik, ha megsérül, és képes az önregenerációra. De csak egy bizonyos határig.
Májzsugor okai
Minden alkalommal, amikor a máj károsodik, akár betegség, akár túlzott alkoholfogyasztás, akár más ok miatt, megpróbálja regenerálni magát. Ennek során hegszövet képződik. A májzsugor előrehaladtával egyre több hegszövet alakul ki, amely blokkolja a vér áramlását a májban, és gyengíti a szerv azon képességét, hogy feldolgozza a tápanyagokat, hormonokat, gyógyszereket és toxinokat. Az előrehaladott cirrhosis életveszélyes. Ha a máj súlyosan károsodott, a májtranszplantáció lehet az egyetlen kezelési lehetőség.
Betegségek és állapotok széles skálája károsíthatja a májat, és okozhat cirrózist. Ezek az alábbiak lehetnek:
- Krónikus alkoholfogyasztás
- Krónikus vírusos hepatitis (hepatitis B, C és D)
- A májban felhalmozódó zsír (zsírmáj, steatosis hepatis)
- Vas felhalmozódása a testben (hemochromatosis)
- Cisztás fibrózis
- A májban felhalmozódott réz (Wilson-kór)
- Rosszul kialakult epevezetékek (epeúti atresia)
- Alfa-1 antitripszin hiány
- A cukor anyagcseréjének örökletes rendellenességei (galaktozémia vagy glikogén tárolási betegség)
- Genetikai emésztőrendszeri rendellenesség (Alagille-szindróma)
- A szervezet immunrendszere által okozott májbetegség (autoimmun hepatitis)
- Az epevezetékek megsemmisítése (primer biliaris cirrhosis)
- Az epeutak megkeményedése és hegesedése (primer szklerotizáló cholangitis)
- Fertőzések, például szifilisz vagy brucellózis
- Gyógyszerek, beleértve a metotrexátot vagy az izoniazidot
Kockázati tényezők
A túlzott alkoholfogyasztás a cirrózis egyik legnagyobb kockázati tényezője. Az elhízás növeli azoknak az állapotoknak a rizikóját, amelyek májzsugorhoz vezethetnek (például nem alkoholos zsírmájbetegség). Noha a vírusos májgyulladás következtében nem mindenkinél alakul ki a szerv krónikus gyulladása, de ha mégis, az fokozza az elváltozás eshetőségét. Nagyobb az esélye a májcirrózisra, ha valaki cukorbeteg, drogokat használ közös tűvel, vagy védekezés nélkül él szexuális életet.
Májzsugor tünetei
A tünetek a betegség stádiumától függenek. A kezdeti szakaszban előfordulhat, hogy egyáltalán nincsenek, de ha mégis, némelyik általános, és könnyen összetéveszthető sok más betegséggel. Az alábbiak jelentkezhetnek:
A májfunkció romlásának egyéb jelei:
- Könnyű véraláfutás és vérzés
- Sárga árnyalat a bőrön vagy a szemfehérjén (sárgaság)
- Viszkető bőr
- Duzzanat (ödéma) a lábakban és a bokákban
- Folyadék felhalmozódása a hasban (ascites, más néven hasvíz)
- Barna vagy narancssárga színű vizelet
- Világos széklet
- Véres széklet
- Tenyérvörösség
- Pókangiómák, amelyek apró, vörös foltokat képeznek a bőrön (telangiectasias)
- Férfiaknál a nemi vágy elvesztése, a mell megnagyobbodása (gynecomastia), a herék összezsugorodása
- Nőknél korai menopauza
- Zavartság, gondolkodási nehézség, memóriavesztés, személyiségváltozások
- Köhögés
A májzsugor szövődményei
- Magas vérnyomás a májat ellátó vénákban (portális hipertónia). A cirrhosis lelassítja a vér normális áramlását a májban, ezáltal növekszik a nyomás a vénában, amely vért juttat a májba a belekből és a lépből.
- A megnövekedett nyomás a portális vénában ödémásodást okozhatja a lábakban és a hasban (ascites). Mindkettő kialakulhat, ha a máj képtelen elegendő mennyiségű vérfehérjét, például albumint előállítani.
- A portális hipertónia a lép megnagyobbodását (splenomegalia), valamint a fehérvérsejtek és a vérlemezkék számának csökkenését okozhatja.
- A portális hipertónia okozta extra nyomás miatt, a kisebb erek megrepedhetnek, ami súlyos vérzést okozhat. Megnagyobbodott vénákat (visszereket) okozhat a nyelőcsőben (nyelőcső-visszér) vagy a gyomorban (gyomor visszér), és életveszélyes vérzéshez vezethet. Ha a máj nem képes elegendő véralvadási faktort termelni, az szintén hozzájárulhat a folyamatos vérzéshez.
- Aki májzsugorban szenved, annak a szervezete nehezebben küzd meg a fertőzésekkel. Az ascites bakteriális hashártya-gyulladáshoz vezethet, ami súlyos állapot.
- A cirrózis megnehezítheti a szervezet számára a tápanyagok felszívását, ez gyengeséget és fogyást eredményezhet.
- Méreganyagok halmozódhatnak fel az agyban (máj encephalopathia). A cirrhosis által károsított máj nem képes kitisztítani a vérből a méreganyagokat, amelyek ezután felhalmozódhatnak az agyban és mentális zavart, koncentrációs nehézséget okozhatnak. Idővel a máj encephalopathia következménye májkóma is lehet.
- Sárgaság akkor fordul elő, amikor a megbetegedett máj nem távolítja el a vérből a kellő mennyiségű bilirubint, ami a vérfesték lebomlási terméke. Ez a bőr és a szemfehérje sárgulását, a vizelet sötétedését okozza.
- A kórképben szenvedők egy része elveszíti a csonttömegének egy részét, emiatt nagyobb a törésveszély.
- Fokozódik a májrák kockázata.
- A krónikus májbetegségre rakódott akut májelégtelenség (acute-on-chronic liver failure) egy különös szövődmény néhány cirrózisban szenvedő embernél, de kialakulásának okai nem teljesen tisztázottak.
Hogyan diagnosztizálják a betegséget?
A korai stádiumú májcirrózisban szenvedőknek általában nincsenek tüneteik. Gyakran előfordul, hogy az elváltozást először rutinszerű vérvizsgálattal állapítják meg, a vérkép ugyanis jelzésértékű. Az orvos vérvizsgálatokat rendelhet a májműködési rendellenességek jeleinek, például a bilirubinfelesleg, valamint bizonyos enzimek - amelyek májkárosodásra utalhatnak - ellenőrzésére. A veseműködés felmérése érdekében ellenőrzik a kreatininszintet a vérben. A diagnózis megerősítéséhez általában laboratóriumi és képalkotó vizsgálatok kombinációját végzik. Nem feltétlenül szükséges szövetminta (biopszia) vétele, az orvos azonban elrendelheti a májkárosodás súlyosságának, mértékének és okának azonosítására. A betegség előrehaladásának vagy szövődményeinek, különösen a nyelőcső-visszér és a májrák nyomon követése érdekében a rendszeresen kontrollvizsgálatok elengedhetetlenek.
Májzsugor kezelése. Hogyan lehet májzsugorral élni?
A májzsugor gyógyítása nem lehetséges. Kezelése a májkárosodás okától és mértékétől függ. Célja a májban kialakult hegszövet progressziójának lassítása, valamint a cirrhosis tüneteinek és szövődményeinek megelőzése vagy kezelése. Olykor kórházi körülmények között.
A lehetőségek a következők:
Alkoholfüggőség kezelése: A túlzott alkoholfogyasztásból eredő cirrhosisban szenvedőknek meg kell próbálniuk abbahagyni az ivást. Ha az alkoholfogyasztás megállítása nehéz, érdemes megfontolni az elvonókúrát. Tulajdonképpen elengedhetetlen az ivás abbahagyása, mivel bármilyen mennyiségű alkohol mérgező a májra.
Fogyás: Az alkoholmentes zsírmájbetegség okozta cirrhosisban szenvedők egészségesebbé válhatnak, ha lefogynak.
Gyógyszerek a hepatitis kezelésére: A gyógyszerek korlátozhatják a májsejtek további károsodását, amelyet a hepatitis B vagy C vírusok váltanak ki.
A májzsugor egyéb okainak és tüneteinek kezelésére szolgáló gyógyszerek: a gyógyszerek lassíthatják a bizonyos típusú májcirrózis progresszióját. Például a korán diagnosztizált primer biliaris cirrhosisban szenvedő betegeknél a gyógyszeres terápia jelentősen késleltetheti az elváltozás kialakulását.
Más gyógyszerek enyhíthetnek bizonyos tüneteket, például viszketést, fáradtságot és fájdalmat. Táplálékkiegészítők szedhetők a betegséghez kapcsolódó alultápláltság leküzdésére, és a gyenge csontritkulás megelőzésére.
Előrehaladott állapotban, ha a májelégtelenség bekövetkezett, csak a májátültetés vezet eredményre.
A szövődmények kezelése
A testben felgyülemlett folyadék eltávolítását támogatja az alacsony nátriumtartalmú étrend, vagyis a sószegény diéta. Az ödéma megakadályozására szolgáló gyógyszerek fontosak az ascites esetén. A nagyobb mennyiségű folyadékgyülem szükségessé teheti annak lecsapolását, vagy a nyomás enyhítését célzó műtétet.
Bizonyos vérnyomáscsökkentők szabályozhatják a májat ellátó vénákban a megnövekedett nyomást (portális hipertónia), és megakadályozhatják a súlyos vérzést. Az orvos rendszeres időközönként elvégzi az endoszkópos vizsgálatot (gyomortükrözés), hogy megkeresse a megnagyobbodott vénákat a nyelőcsőben vagy a gyomorban, amelyek vérezhetnek. Súlyos esetekben egy kis csövet, úgynevezett transzjugularis intrahepaticus portoszisztémás söntöt helyeznek a vénába, hogy csökkentse a májvéna okozta vérnyomásemelkedést.
A fertőzések kezelésére antibiotikumokat írnak fel. Az orvos valószínűleg oltásokat is javasol influenza, tüdőgyulladás és hepatitis ellen.
A májrák fokozott kockázat miatt, időszakos vérvizsgálatokat és ultrahangvizsgálatokat kell elvégezni.
Elképzelhető, hogy olyan gyógyszerek szedése válik indokolttá, amelyek segítenek csökkenteni a méreganyagok felhalmozódását a vérben a rossz májműködés miatt.
A cirrhosis előrehaladott eseteiben, amikor a máj megszűnik működni, a májtranszplantáció lehet az egyetlen kezelési lehetőség. A májtranszplantáció egy olyan eljárás, amellyel a máját egy elhunyt donor egészséges májával, vagy egy élő donor májának egy részével helyettesítik. Az alkoholos májzsugorban szenvedőknél fennáll annak a kockázata, hogy a transzplantáció után visszatérnek az iváshoz, ezért az eljárást megelőzően mindörökre le kell szokniuk az alkoholról. A legújabb tanulmányok azonban azt sugallják, hogy esetükben a transzplantáció utáni túlélési arány hasonló a más májbetegségben szenvedő májtranszplantáltakéhoz.
A kutatók azon dolgoznak, hogy kibővítsék a cirrózis jelenlegi kezelési lehetőségeit, de a siker korlátozott. Olyan terápiákat keresnek, amelyek kifejezetten a májsejteket célozzák meg, elősegítve a cirrózis kialakulásához vezető fibrózis lassítását vagy akár megfordítását.
Életmód és otthoni gyógymódok
Ha valaki májzsugorban szenved, fokozottan figyeljen a májkárosodások korlátozására:
- Akár krónikus alkoholfogyasztás, akár más betegség okozta az elváltozást, kerüljük az alkoholt.
- Tartsunk alacsony nátriumtartalmú étrendet. A sófelesleg miatt, a szervezetben megmarad a folyadék, és súlyosbítja a has és a láb duzzanatát. Az étel ízesítésére só helyett használjunk gyógynövényeket.
- A betegségben szenvedők alultápláltságot tapasztalhatnak. Ez ellen küzdjünk egészséges növényi étrenddel, amely különféle gyümölcsöket és zöldségeket tartalmaz. Válasszunk sovány fehérjét, például hüvelyeseket, baromfit vagy halat. Kerüljük a nyers tengeri ételeket.
- A cirrózis megnehezíti a fertőzések leküzdését. Óvjuk magukat azzal, hogy elkerüljük a betegeket, és gyakran mossunk kezet. Oltassuk be magunkat hepatitis A és B, valamint influenza ellen.
- Óvatosan használjuk a vény nélkül kapható gyógyszereket. A májzsugorodás megnehezíti a máj számára a gyógyszerek feldolgozását.
Alternatív gyógyászat
A májbetegségek kezelésére számos alternatív gyógyszert alkalmaznak, a máriatövis (szilimarin) a legszélesebb körben használt és legjobban tanulmányozott. A klinikai vizsgálatok szerint azonban nincs elegendő bizonyíték arra, hogy bármilyen növényi termék alkalmazható a májcirrózis kezelésére. Ezenkívül néhány alternatív gyógyszer károsíthatja a májat. Beszéljünk az orvosunkkal, mielőtt bármilyen alternatív terápiára vállalkoznánk.
GYIK
Mi okozza a májzsugort?
A cirrhosis a máj hegesedésének (fibrózisának) késői szakasza, amelyet a májbetegségek és állapotok számos formája okoz, például hepatitis és krónikus alkoholizmus. Minden alkalommal, amikor a máj károsodik - akár betegség, akár túlzott alkoholfogyasztás, akár más ok miatt - megpróbálja regenerálni önmagát.
Mi a májzsugor négy szakasza?
- Gyulladás. Ebben a korai szakaszban a máj megnagyobbodott vagy gyulladt
- Fibrózis. A hegszövet a gyulladt máj egészséges szövetét kezdi pótolni
- Cirrhosis. Súlyos hegesedés keletkezett, ami megnehezítette a máj megfelelő működését
- Végstádiumú májcirrózis (ESLD)
- Májrák
Gyógyítható-e a májzsugor?
A cirrhosis kezelése attól függ, hogy mi okozta. Nem gyógyítható, de vannak módok a tünetek és az esetleges szövődmények kezelésére, és az állapot súlyosbodásának megakadályozására.
Meddig lehet élni a májzsugorodás diagnosztizálása után?
Az előrehaladott májzsugor várható élettartama 6 hónap és 2 év között van, a cirrhosis szövődményeitől függően. Amennyiben májtranszplantáció nem áll rendelkezésre, akkor ez a szám a felére csökkenhet.
Honnan lehet tudni, hogy a májzsugor súlyosbodik-e?
Ha a cirrhosis súlyosbodik, néhány tünet és szövődmény a következők lehet: a bőr és a szemfehérje sárgulása, vérhányás. viszkető bőr.
Források:
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15572-cirrhosis-of-the-liver
https://www.nhs.uk/conditions/cirrhosis/treatment/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cirrhosis/diagnosis-treatment/drc-20351492
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cirrhosis/symptoms-causes/syc-20351487

A Clean Inside béltisztító Program három termékből áll, melyet kifejezetten a vastagbél legalaposabb és legtermészetesebb módon történő tisztítására fejlesztettünk ki.
Kosárba teszem

A ToxiClean méregtelenítő Programot arra fejlesztettük ki, hogy a Clean Inside Programmal együtt alkalmazva még hatékonyabban tisztítsa és méregtelenítse belső szerveit az egészséges mindennapokért.
Kosárba teszem